Buty damskie na obcasie
Buty damskie na obcasie

Obcasy – wyszczuplają sylwetkę oraz dodają seksapilu. Dzięki nim każda kobieta może nabrać pewności siebie. Często pojawia się pytanie, skąd wzięły się obcasy? Odpowiedź może być zaskakująca bowiem jako pierwsi zalety obcasów dostrzegli… mężczyźni. Jak to zatem się stało, że dzisiaj obcasy kojarzone są głównie z modą damską?

Buty na obcasie już od czasów starożytnych

Warto wiedzieć, że pierwsze buty na obcasie były znane już w starożytności. Używali ich w pracy… rzeźnicy z Egiptu. Brzmi zaskakująco? :) W starożytnym świecie, buty na obcasie były używane także przez greckich aktorów, którzy stosowali je na deskach teatralnych, aby być lepiej widocznym. W Mongolii jeźdźcy używali ich w trakcie przemieszczania się końmi po rozległych stepach.

W późnym średniowieczu, na przełomie XV oraz XVI wieku buty na obcasie, podobnie jak dodatki z galanterii skórzanej, zaczęły symbolizować status społeczny. Im wyższy obcas, tym wyższy status społeczny. Powoli ich walory estetyczne zaczęły więc dostrzegać kobiety. Co ciekawe, ówczesne obcasy były inaczej usytuowane na podeszwie niż te stosowane we współczesności. Obcas stosowano na środku podeszwy, co wymagało nie lada umiejętności w poruszaniu. Bogate i dystyngowane kobiety często zatrudniały służbę, która pomagała im w utrzymaniu równowagi.

Buty na obcasie – szpilki dla samej siebie

Choć utarło się, że buty na obcasie mają przyciągać wzrok mężczyzn, to jednak wiele kobiet stanowczo twierdzi, że buty na obcasie zakłada przede wszystkim dla swojego dobrego samopoczucia i nabrania pewności siebie. Uważa się, że pierwszą kobietą, która założyła buty na obcasie, i tym samym rozsławiła szpilki na całą Europę, była Katarzyna Medycejska. Okazją do ich założenia był jej ślub z Henrykiem II Walezjuszem, księciem Orleanu.

Pierwsza zaś fabryka tego typu obuwia powstała w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. W XX wieku Christian Dior był autorem słynnego projektu, w którym białe szpilki grały pierwsze skrzypce w stylizacji, nawet przed takimi dodatkami jak damska torebka.

Damskie szpilki idealnie komponują się z damską torebką

Wiele kobiet obawia się noszenia szpilek, sądząc, że ciężko się w nich chodzi. Nie jest to prawda, pod warunkiem, że wysokość obcasa, jak również jego kształt jest odpowiednio dobrany do naszej stopy. Warto również dodać, że buty na obcasie mogą idealnie komponować się z różnego rodzaju dodatkami z galanterii skórzanej. Damska torebka plus buty na obcasie w tym samym odcieniu kolorystycznym potrafią świetnie się komponować.

Torebka damska a buty na obcasie

Torebka damska shopper Felice FB34 Szara

Źródło i zdjęcia: Solier, Felice, lifestyle.newseria.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl