Jak pielęgnować galanterię skórzaną?
Jak pielęgnować galanterię skórzaną?

Skórzana galanteria, to świetny dodatek do każdego typu ubioru. Sprawdzi się ona zarówno na spotkania formalne, jak i do codziennego użytku. Produkty wykonane z naturalnej skóry charakteryzują się wysoką trwałością. Dużo wyższą niż te wyprodukowane z ekoskóry. Należy jednak pamiętać, że trwałość galanterii skórzanej zależy nie tylko od intensywności użytkowania, ale również od właściwej pielęgnacji.

Zasada ta tyczy się każdego typu produktu zaliczanego do galanterii skórzanej. Niezależnie od tego, czy jest to torebka, portfel, torba na laptopa, czy obuwie – każdy produkt wykonany z naturalnej skóry warto zabezpieczyć już przed pierwszym użyciem, mimo, że producenci już na etapie produkcji stosują różnego rodzaju preparaty zabezpieczające skórę przed uszkodzeniami.

Dodatki ze skóry naturalnej – jak je przechowywać?

Skórzane dodatki do odzieży, takie jak damskie torebki, torby na laptopa czy paski do spodni wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji ale również odpowiedniego przechowywania, o czym wielu z nas zapomina. Należy unikać pozostawiania tych przedmiotów w taki sposób, który umożliwia powstawanie odgnieceń. Miejsca odkształceń powodują ryzyko szybszego przetarcia i pękania skóry.

Galanterię skórzaną, której nie będziemy używać przez dłuższy czas warto również zabezpieczyć różnego rodzaju wypełniaczami – np. zwykłym papierem z gazet. Jeśli nosimy skórzane torby w deszczowy dzień, przed odłożeniem torby do szafy należy odczekać aż produkt ten całkowicie wyschnie. Jest to istotne, ponieważ galanteria skórzana w dłuższej perspektywie jest wrażliwa na długotrwałe działanie wody.

Galanteria skórzana – jak ją pielęgnować?

Ze względu na różne typy skór naturalnych, przed użyciem jakiegokolwiek środka do pielęgnacji należy się upewnić, czy jest on przeznaczony do naszego produktu. Najprostsze w pielęgnacji są skóry licowe, gładkie. Tego typu produkty z powodzeniem można delikatnie nawilżać i natłuszczać produktami na bazie wosku pszczelego. Zanim to jednak zrobimy należy dokładnie oczyścić powierzchnię skóry z wszelkich zabrudzeń. Wystarczy do tego sama woda i dokładne osuszenie naszej galanterii skórzanej.

Trudniej zaś pielęgnować produkty zamszowe lub wyprodukowane z nubuku, gdyż nie posiadają one gładkiej warstwy licowej, przez co nie nadają się do natłuszczania. Galanteria zamszowa szybciej chłonie wodę oraz szybciej podlega procesowi blaknięcia. Z tego też względu najlepszym preparatem do zabezpieczenia są impregnaty do zamszu, które ograniczają chłonięcie wody. Zanim jednak ich użyjemy, należy odpowiednio przygotować zamsz do impregnacji. Służą do tego specjalne szczotki, które wysztorcować powierzchnię zamszu, aby lepiej wchłonęła ona impregnat.

Galanteria skórzana a metalowe okucia

Galanteria skórzana to również metalowe okucia. Te wraz z upływem czasu podlegają utlenieniu czy też wytarciu. Ciężko jest je utrzymać w doskonałej kondycji po wielu sezonach użytkowania, choć nie jest to niemożliwe, bowiem i tu na rynku istnieją specjalne preparaty konserwujące. Z całą pewnością możemy jednak pielęgnować zamki błyskawiczne. Po pierwsze, w przypadku kiedy nie korzystamy przez dłuższy czas z naszej galanterii skórzanej, warto pozostawić je zamknięte. Dzięki temu mniej kurzu dostanie się pomiędzy ząbki. A po drugie, przynajmniej raz na sezon warto je delikatnie przesmarować woskiem pszczelim dzięki czemu łatwiej będą się zamykały i otwierały, co niewątpliwie wpłynie na ich trwałość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl