Skóra licowa - w jaki sposób ją pielęgnować?
Skóra licowa - w jaki sposób ją pielęgnować?

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry właściwej nazywana jest w garbarstwie licem skóry. Popularna skóra licowa używana jest do produkcji wszystkich typów galanterii skórzanej, począwszy od skórzanych torebek, pasków do spodni, portfeli, toreb na laptopa a skończywszy na obuwiu. Jest to najłatwiejszy do pielęgnacji typ skóry. Nie oznacza to jednak, że nie należy mu poświęcać czasu. Wprost przeciwnie, skórę licową należy pieczołowicie konserwować, aby służyła nam przez wiele lat.

Skóra licowa – zabezpiecz ją przed użyciem

Stara zasada mówi, że skórę licową należy zabezpieczyć już przed pierwszym użyciem. Co prawda fabrycznie jest już ona zakonserwowana, lecz często się zdarza, że tylko w podstawowym zakresie. Skórę licową należy pielęgnować dogłębnie, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

To może bowiem źle wpływać na jej trwałość i powodować przetarcia oraz pęknięcia, których nie da się już potem naprawić. Wskazane więc będą woski pszczele oraz wyselekcjonowane tłuszcze roślinne i zwierzęce przeznaczone specjalnie do pielęgnacji galanterii skórzanej.

Przed przystąpieniem do konserwacji skóry licowej, należy ją dokładnie wyczyścić. Najlepiej uniwersalnym środkiem do czyszczenia, który pozbawiony jest agresywnej chemii. Pozwoli on usunąć stare warstwy tłuszczów z powierzchni a także dogłębnie odżywić wszystkie warstwy skóry – nie tylko lico, ale również skórę właściwą.

Naturalny wosk pszczeli – idealne zabezpieczenie skóry naturalnej

W dalszym etapie posługujemy się kremem lub pastą do pielęgnacji skóry naturalnej. Tego typu produkty zabezpieczą naszą galanterię skórzaną przed działaniem wilgoci, kurzu oraz brudu. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe dozowanie kremu czy pasty. Nie należy używać nadmiaru, ponieważ trudniej będzie go wetrzeć równomiernie. Najlepiej starać się używać mniejszych partii pasty i wcierać ją w powierzchnię skóry.

Ostatnim etapem pielęgnacji skóry licowej jest położenie wosku, najlepiej pszczelego, gdyż pozwoli on zabezpieczyć powierzchnię skóry na dłuższy czas. Ponadto będzie on chronił naszą galanterię skórzaną przed wchłanianiem wody. Wosk pszczeli dobrze rozprowadzony na powierzchni skóry licowej zapewnia idealny połysk.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl