Skóra zamszowa - prawidłowa pielęgnacja
Skóra zamszowa - prawidłowa pielęgnacja

Zamsz to miękka chłonna skóra zwierzęca, która jest pozbawiona wierzchniej części – lica. Przyjemna  w dotyku i popularna jako materiał do produkcji butów czy damskich torebek. Tego typu galanteria skórzana wymaga nieco większej troski, jeśli chodzi o pielęgnację. Warto jednak dodać, że przy odpowiedniej konserwacji skóra zamszowa bywa trwalsza niż klasyczna skóra licowa. Powierzchnia skóry zamszowej w mniejszym stopniu prezentuje przetarcia czy uszkodzenia.

Szczotka do zamszu

Pielęgnację skóry zamszowej należy zacząć od dokładnego wyszczotkowania. Będzie to oczywiście specjalna szczotka do zamszu. Jej użycie pozwoli na usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i drobnego brudu. Większe zabrudzenia, plamy, czy ciemne przetarcia usuniemy z pomocą gumki do zamszu. Suchą powierzchnię należy następnie pokryć pieniącym się preparatem, którego cząsteczki powiążą resztkę zanieczyszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu płynów do czyszczenia zamszu i nubuku.

Po zakończeniu etapu czyszczenia pianą, powierzchnię zamszu należy spłukać letnią wodą. Naszą galanterię skórzaną warto w tym momencie czymś wypchać, np. papierem gazetowym, by wierzchnia warstwa skóry zamszowej mogła wyschnąć równomiernie. Pozwoli to na uniknięcie nieestetycznych przebarwień.

Impregnat do zamszu

Kiedy zamsz dokładnie wyschnie, należy go ponownie delikatnie przeszczotkować, by jego powierzchnia stała się nieco szorstka. Jest to istotny zabieg, bowiem dzięki niemu zamsz będzie mógł być odpowiednio zaimpregnowany na całej swej powierzchni – równomiernie oraz odpowiednio głęboko. Impregnat do zamszu zatrzyma wchłanianie wody w deszczowe dni, a także soli – np. w miesiącach zimowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl